Türkiye Sanayi Tesisleri İş Güvenliği Riski Altında

Türkiye’nin Endüstriyel İş Güvenliği Riski Yüksek

Türkiye Endüstriyel Risk Haritası’na göre Türkiye’de nüfus yoğunluğu yüksek yerleşim bölgelerine yakın 475 büyük çaplı yüksek iş güvenliği  riskli sanayi tesisi bulunuyor.

Google haritaları üzerinden özel bir yazılımla derlenen Türkiye Endüstriyel İş Güvenliği Risk Haritası raporuna göre, Türkiye’de nüfus yoğunluğu yüksek yerleşim bölgelerine yakın 475 büyük çaplı yüksek iş güvenliği riskli sanayi tesisi bulunuyor. Bunların 290 tanesinde bu tür iş kazalarıyla mücadele edecek uzman ekip yok, 155’indeki ekipler mevzuata uygun iş güvenliği ekipman yönüyle yetersiz. Sadece 30 firmanın çok azı uluslararası İSG gereklilikleri de karşılayacak seviyede iş güvenliği uzmanı ekibi ve ekipmanına sahip durumda.

İş Güvenliği Riskli 6 ilde 205 İş kazası yaşanmış

Rapora göre İSG riskli tesislerin yoğun olarak yer aldığı 6 ildeki 261 tesiste bugüne kadar 205 iş kazası yaşanmış. Türkiye’de birçok istatistikte ön planda olan İstanbul’da 61 tesiste 91 iş kazası yaşanırken, Kocaeli’nde 69 tesiste 58 kazası yaşanmış. İzmir’de 54 tesiste 20, Ankara’da 31 tesiste 17, Tekirdağ’da 26 tesiste 10 ve Kırıkkale’de 20 tesiste 9 iş kaza yaşandı.

Mevcut istatistikler ışığında Türkiye’de bu tarz tesislerde uzman acil durum müdahale ekiplerinin bulunması gerektiğini belirten Falck Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Yamaner, bunun olası bir büyük iş kazasında yakın çevredeki başta konutlar olmak üzere taşınmazların göreceği zararı azaltacağını söyledi. Aynı şekilde tesis için hasar ve tehlikeli maddelerin, hava, toprak ve suya karışma oranının da azalacağına vurgu yapan Yamaner, toplum sağlığının da daha az zarar göreceğini anlattı.

Falck’ın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yamaner, 1906’da kurulan şirketin, 110 yıldır, kaza, hastalık ve acil durumları önleme gibi faaliyetleri yürüttüğünü, aynı zamanda dünyanın en büyük uluslararası ambülans ve en büyük özel itfaiye şirketi olduğunu kaydetti.

Şirketin 6 kıtada faaliyet gösterdiğini ve 2010 yılından itibaren de Türkiye’de çalışma yaptığını ifade eden Yamaner, “2006 yılından bu yana yüksek İSG riskli sektörlere ve havaalanlarına endüstriyel itfaiye ve kurtarma hizmetleri sunan Falck, havaalanlarının yanı sıra petro kimya tesisleri, nükleer enerji santralleri, çelik tesisleri, otomobil üreticileri de dahil olmak üzere, yüksek riskli sanayilere uluslararası düzeyde endüstriyel yangın ve kurtarma hizmetleri sağlayan lider bir markadır” diye konuştu.

Falck’a özel hazırlanan Türkiye İSG Risk Haritası’nda Google Maps’ın güncel verilerinin kullanıldığını belirten Yamaner, dünya üzerindeki tüm tesislerde İSG risk analizi ve olay komuta değerlendirmesi yapılabildiğini bildirdi. Görüntülenen bir LPG tankında herhangi bir yakıt sızıntısında, muhtemel yakıt dağılım ve patlama noktalarının saptanabildiğini vurgulayan Yamaner, “Yanma veya patlama anında bunun etrafındaki ısı ve radyasyon bölgelerini hesaplıyor ve itfaiyecilerin söndürme için tanka ne kadar yaklaşıp, nereden saldırabileceklerini, itfaiye aracını nereye park edeceklerini planlayabiliyor” dedi.

Raporun endüstriyel şirketlerle paylaşıldığını anlatan Yamaner, şirket ziyaretlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği riskleri hakkında bilgi ve eğitim verildiğini söyledi.

YORUMLAR (0)
× Bilgi! Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!
YORUM YAZIN